AMZ Projesi

AMZ Projesi

Yeni çevre koruma projesi Bosna’da çelik devi ArcelorMittal in bağlı kuruluşunda, yani ArcelorMittal Zenica d.o.o. da
gerçekleştirilecektir.  Bosna I Hersek’in en büyük tesisi çeşitli çevre sorunları yaratan çelik tesisi ve konvertör atölyesi yaklaşık 700,000 çeşit üreten bir entegre çelik tesisidir. Bu nedenle, AM fabrikaların içinde ve dışında çevre şartlarını iyileştirmek için bazı projelere yatırım yapmaya karar verdi  

GENKOM Maden Eritme Ocağının dökümhanesinde oluşan emisyonları toplamak ve işlemek için tasarlanmış yeni bir toz giderme sisteminin “anahtar teslimine” dayalı satıcı olarak seçilmiş bulunmaktadır. Bir pals-jet negatif tipte torba filtresi toplanan emisyonların temizliğini yaparken, dökümhane içindeki emiş davlumbazlarının en etkili tasarımını belirlemek için spesifik CFD simülasyonları yapılacaktır. 

Toz giderme sisteminin genel akış hızı, 6,500 metrekare üstünde bir filtreleme yüzeyi ile 580.000 m3/saat olacak, buna karşılık emiş kapasitesi invertör tarafndan kontrol edilen 1.200 kW AC gücünde bir motor tarafından çalıştırılan yüksek verimlilikli bir fan ile garantiye alınacaktır. Proje 13 ayda gerçekleştirilecek ve beklenen çevre koruması en son AB gereksinimlerine göre olacaktır. Yakın gelecekte AMZ çevre koruma için yatırıma devam etmeyi planlıyor ve yeni projeler önümüzdeki aylarda geçerli olacaktır.

Share this post