AMT Proje Tanımı

AMT Proje Tanımı

Arcelor Mittal Temirtau

Çelik devi ArcelorMittal’ın Kazakistan merkezli bağlı kuruluşu ArcelorMittal Temirtau Tubular Products (daha önce Kazakh Karmet steel works olarak bilinen) çoğunlukla makine endüstrisi, ve ayrıca su ve gaz dağıtımında kullanmak için uzunlamasına kaynaklı borular üretmektedir. Kuzey-doğu Kazakistan’daki ArcelorMittal Temirtau, Tubular Products kesim ve eğim verme makinelerinin yanı sıra modernize edilmiş tesisleri boru haddehanelerinden oluşmaktadır. Borular ayrıca bölgede hüküm süren standartlara göre üretilmektedir. Onların boruları ve tüpleri Bağımsız Devletler Topluluğunun birçeok üye ülkesine de ihraç edilmektedir.

Daha önce, ArcelorMittal Temirtau,  Ukrayna ve Rusyadan demir çubuklar satın aldı. Kasım 2009 da, şirket her yıl Kazak merkezli Vtorprom’dan 8,000-9,000 metre demir çubuk malzeme aldı; bununla beraber, bu miktar onun uzun ürün haddeleme atölyesinin tam kapasiteli çalıştırılmasına olanak sağlamak için yeterli değildir. Ancak,bununla beraber, ithal edilen çubuk demir uzun ürün haddeleme atölyesinin tam kapasite ile çalıştırılmasına yeterli olmadığı için, üst yönetim yeni sürekli döküm makinesi için yatırım yapmaya karar verdi ve Türk çelik tesisleri tasarımcı ve imalatçısı GEMKOM ile uzun çelik üretimi için kendi ilk sürekli kare demir çubuk dökümcüsünün temin ve ikmali amacı ile bir kontrat imzaladı.

Tesis çelik tesisi makineleri ve ekipmanları alanındaki en son teknolojiye göre tasarlanmaktadır.

Projenin kapsamı altı döküm kanalı ile donatılmış yeni bir Sürekli Döküm Makinesi (Continuous Casting Machine (CCM)) vasıtası ile çelik demir çubukların üretimidir.

İşin kapsamı aşağıdaki esas objelerden oluşmaktadır:

 • Mühendislik gelişimi
 • Makine ve elektrik ekipmanı imalatı
 • Makine ve elektrik ekipmanı tedariki
 • Kuruluma nezaret
 • Çalışmaya başlatma ve hizmete sokmaya nezaret
 • Alıcının persoleninin eğitimi

Yeni tesisi oluşturan farklı ekipmanların ve sistemin seçimi aşağıdaki yüksek öncelikli amaçlarla çok sıkı bir şekilde ilgilidir;

  • Sınırlı yatırım maliyetleri
  • Yüksek kaliteli ürünler
  • Yüksek verimlilik
  • Çalışmanın maksimum basitliği
  • Çalışma güvenilirliği
  • Çeşitli pazar taleplerini karşılamak için esneklik.

Teknolojik çözümler en yenilikçi sistemleri kullanmak ve kompakt bir tesis konfigürasyonu ile en yüksek kalite seviyelerini gerçekleştirmek için akılda tutulan amaçlarla seçildi.

CCM, Kazakistan’daki ArcelorMIttal Temirtau tesisinin BOF atölyesinde yerleştirilecektir.

Bu tesis demir çubukların üretimi için en modern, en rekabetçi ve esnek CCM’lerden biridir. CCM 1,48 Miotpy ticari kalitesinde bir verimliliğini, düşük karbon çeliğini ve vasat karbon çeliğini garanti eedecek şekilde tasarlanmaktadır. 1,48 milyon t/yıl seviyesinde kare demir çubuk üretmek için tasarlanan yeni CCM, GEMKOM MAKINA tarafından tasarlanmakta, imal edilmekte ve 19.11.2011 de Kazakistan Başbakanı Sayın Bay Nursultan Nazarbayev, ve Arcelor Mittal gurubunun sahibi Bay Lakshmi Mittal hizmete verilecektir.

Bir 6 kanallı çok bükümlü 9/17 m radyüslü demir çubuk haddeleyici imzadan sonra sadece 14 ay içinde hizmete sokulacaktır. İlk sıcaklık 201 yılının sonunda alınacaktır. Bu nedenle, kendi sürekli haddeleyicisini inşa etmek suretiyle, projeyi 12 ay içinde tamamlama planı ile, ve kendi uzun ürün atölyesindeki tam kapasitesini gerçekleştirmek suretiyle, ArcelorMittal Temirtau’nun planı Kazakistan’a inşaat endüstrisi için önemli olan bu ürünlerin ithalatlarını azaltmanın yanı sıra, uzun çelik için yurtiçi talebi karşılamaktır.

Yeni altı kanallı sürekli demir çubuk haddeleyici ArcelorMittal Temirtau’ya uzun ürün haddeleme atölyesinin çubuk demirdeki ihtiyaçlarını karşılamak için kendi üretim kapasitesini yıllık dört milyon metre çelikten beş milyona artırma olanağı sağlayacak, ve gelecekte kendi üretim portföyünü inşaat demiri, köşebent demirleri, kanallar ve T profiller gibi kaliteli uzun ürünler üretmek suretiyle büyütme olanağı sağlayacaktır.

Share this post